سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ما آخرش نفهمیدیم...!!!

یادداشت اختصاصی دکتر محمد سلیمانی 

لطفا رئیس جمهور به این پرسش‎ها پاسخ دهد

لطفا رئیس جمهور به این پرسش‎ها پاسخ دهد

دستهای خالی دلیل حاشیه سازی های بی ربط دولت/ تحقق 5% عملکرد بودجه در دومین وزارتخانه پردرآمد/

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان حامی به نقل از رجانیوز: دکتر محمد سلیمانی، وزیر اسبق ارتباطات و استاد تمام دانشکده برق و مخابرات دانشگاه علم و صنعت که هم اکنون نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد، در یادداشت تامل برانگیز و تکان دهنده، سوالاتی جدی را پیش روی وزارت ارتباطات و دولت یازدهم گذاشته است، که شاید پاسخ به آنها بتواند بسیاری از حقایق این روزهای عرصه اقتصاد و سیاست کشور را روشن کند.
آنچه در ادامه می‎خوانید، متن کامل یادداشت دکتر سلیمانی است که به صورت اختصاصی در اختیار رجانیوز قرار گرفته است:
طبیعت انسان این گونه است که وقتی موفقیت و پیشرفتش کم است بدنبال مقصر می گردد و دیگران را مسبب می داند و شروع به حاشیه سازی و ایجاد گرد و غبار می کند و داد فریاد راه می اندازد. این وضعیت شرح حال دولت فعلی است. دولت در یکسال و نیم گذشته عدم موفقیت های روشن در حوزه اقتصاد و پیشرفت داشته است و سستی و تنبلی دولت امروز عیان است. لذا می بینیم که رئیس محترم جمهور و بعضی دولتمردان تمام هم و غم خود را بر حاشیه سازی های بی ربط و فضا سازی های بی مورد اختصاص داده اند. مرور فرمایشات رئیس جمهور و دولتمردان در طول یکسال و نیم گذشته نشان می دهد که دولت در زمان حال صحبتی نمی کند و همواره از یک طرف نارسائی ها را به دولت گذشته حواله می دهد و از طرف دیگر وعده هائی برای آینده دور می دهد. بنظر می رسد این دولت اگر 80 سال دیگر هم عمر کند می خواهد همه مشکلات را به 8 سال دولت قبل ارجاع دهد و حل مشکلات مردم را به آینده 80 سال بعد حواله دهد. این شیوه حکایت از واقعیتی تلخ دارد و آن این است که دست دولت از عملکرد قابل ارائه خالی است.
برای نمونه اجازه می خواهم مورد وزارت ارتباطات را مطرح کنم. این وزارت بعد از نفت پر درآمدترین وزارت است. سالانه بیش از 5 هزار میلیارد تومان درآمد دارد که 100% آن تحقق می یابد. ولی طبق گزارش کتبی وزارت مذکور به کمیسیون صنایع مجلس، عملکرد فاجعه آمیز است. مثلاً :
1-از یک طرف وزارت بیش از هزار میلیارد تومان درآمد خود را از اپراتور ها دریافت نکرده است. از طرف دیگر از 2 هزار میلیارد تومان واریزی به خزانه فقط 600 میلیارد تومان را دریافت کرده و از این مبلغ کمتر از 200 میلیارد تومان عملکرد ادعایی دارد. یعنی در حقیقت در طول 5/8 ماه از سال 1393 وزارت کمتر از 5% عمکرد بودجه ای داشته باشد.
2-در قانون بودجه 93 مبلغ 90 میلیارد تومان وجوه اداره شده پیش بینی شده که به تولید کنندگان بخش خصوصی این حوزه پرداخت شود. وزارت در مدت 5/8 فقط حدود 25 میلیارد تومان را نهایی برای پرداخت کرده است، در صورتیکه بیش از 100 میلیارد تومان وجوه اداره شده در پست بانک گذاشته شده است و آن بانک خوش بحالش شده است.
3-برای شبکه ملی اطلاعات بالغ بر 1200 میلیارد تومان اختصاص یافته است. ولی گزارشات وزارت در کمیسیون صنایع نشان می دهد که عملکرد ها در حد تهیه یکسری پاورپوینت قرار دارد و عملاً پیشرفت این پرو‍‍ژه ملی بسیار ناچیز است.
لذا ملاحظه می کنید که این وزارت بدلیل عملکرد ضعیف، رو به سیاسی کاری و حاشیه سازی گذاشته است. جامعه و مردم را مشغول حاشیه هائی نظیر فیلترینگ، پهنای باند، مبارزه با اپراتورها و غیره کرده است که عملاً دستاوردی برای مردم نداشته است.
این یک نمونه است. این نکات نشان می دهد وقتی در یک وزارت پر درآمد مثل ارتباطات، عملکرد این قدر بی مقدار است، طبیعی است که در وزارتخانه هایی که درآمدشان مواجه با عوامل بیرونی نظیر خشکسالی، تحریم، اتکای به نفت و غیره می باشد، وضع عملکردی بسیار ضعیف تر و نگران کننده تر باشد. لذا دولت که 40% از عمر قانونی اش سپری شده است مورد باز خواست مردم در مورد عملکرد قرار گرفته است. ولی دولت دستش از لحاظ عملکرد خالی است. لذا شروع به حاشیه سازی و ایجاد گرد و غبار می کند و به مسائلی می پردازد تا این مطالبه مردم را کم رنگ و محو کند. و گر نه مطالبی نظیر همه پرسی، برد موشک اقتدار نمی آورد، به زور نمی شود کسی را به بهشت برد، دردی از مردم دوا نمی کند و صرفاً جهت مه آلود کردن فضای جامعه برای کاهش دید است، تا مردم و جامعه مشغول به اموری غیر از مطالبه و بازخواست از عملکرد دولت شوند. همه قبول دارند یکی از مسائل اصلی و محوری کشور معیشت مردم و دیگری تولید ملی است. ولی چرا دولت سرگرم این اولویتها نمی شود؟ این سؤال برانگیز است.
ای کاش رئیس محترم صدا و سیما پس از گلایه رئیس محترم جمهور از صدا و سیما اعلام می کرد: 24 ساعت را در اختیار دولت قرار می دهد. فقط مشروط و محدود به ارائه گزارش عملکرد خود و لاغیر (بدون تخریب گذشته و بدون حواله به آینده). در این صورت مشخص می شد که دولت واقعاً دستاورد قابل توجهی که مربوط به خودش باشد، ندارد و عمدتاً تلاش می کند دستاوردهای دولت های قبل را به نام خود مصادره کند همانگونه که تاکنون این چنین کرده است، و مصداق بارز آن راه آهن گرگان به ترکمنستان بود.
دولت هیچگاه به مسائل اصلی کشور که مطالبه مردم است و ضرورت اطلاع رسانی دارد پاسخی نداده است. مثلاً:
1- فعالیت دولت برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت چه بوده است؟ وزرای نفت و خارجه برای این منظور چه اقداماتی انجام دادند؟ مگر این طور نیست که درآمد نفتی کشور در اثر این کاهش کمتر از نصف شده؟ آیا پریدن این درآمد بدلیل سستی و تنبلی دولت نیست؟
2- فعالیت در زمینه تولید ملی (غیر از تولید خودرو) چه بوده است؟ چقدر از محل هدفمندی یارانه به تولید داده شده و به چه صنایعی پرداخت شده است؟
3- چرا معادن خام فروشی می کنند؟ چرا سهم سرمایه گذاری در معادن طبق قانون پرداخت نشده است؟ قرار بوده 65 درصد پرداخت شود. چند درصد پرداخت شده است؟ خدا وکیلی آیا معدن در دولت امری فراموش شده نیست؟
4- در حوزه کشاورزی دولت در یکسال و نیم گذشته کدام حرکت برجسته و شاخص را داشته است؟ در مقابله با خشکسالی دولت چه کرده است؟ کدام ضرر و زیان کشاورزان را جبران کرده است؟ چه میزان از بیمه محصولات کشاورزی عمل شده و چقدر به کشاورزان پرداخت شده است؟ کدام محصولات کشاورزی را دولت به موقع از کشاورزان خریداری کرده است؟
5- چرا دولت مسکن مهر را کند کرده است؟ چرا دولت جند صد هزار مسکن آماده را افتتاح نمی کند؟ مردم چه مقدار از سهم مردم در این پروژه ملی پرداخت کرده اند؟ اگر جواب 100 درصد بود، پس وظیفه دولت چیست؟ چند مسکن روستائی در دولت یازدهم شروع و ساخته شده است؟ آیا مسکن روستایی از جدول دولت حذف نشده است؟
6- چند کیلومتر راه اصلی و اتوبان در 18 ماه گذشته ساخته شده است؟ و چند درصد آن در این مدت بوده و چقدر هزینه در این دولت پرداخت شده است؟  چند کیلومتر جاده روستائی در دولت یازدهم شروع و ساخته شده است؟
7- چرا این قدر واردات از صادرات پیشی گرفته است؟ چه میزان برنج و روغن پالم و شکر در یکسال گذشته وارد کشور شده است؟ چرا ؟ خسارت کشاورزان و کسبه و صنایع مربوطه از قِبَل این واردات بی رویه چقدر است؟ چگونه جبران شده است؟
8- چند میلیارد دلار صرف واردات کالاهای لوکس و خودروهای لوکس و کالاهای غیر ضرور شده است؟ وارد کنندگان بنزین چه کسانی هستند و نسبتشان با افراد حاضر در دولت چیست؟
9- اگر افزایش پهنای باند انجام شده، سهم کاربران از این افزایش چیست؟ آیا واگذاری تلفن ثابت در کشور به روز است؟ چرا این واگذاری در دولت یازدهم از به روز بودن خارج شده؟ چرا هزینه تلفن همراه در دولت یازدهم افزایش یافت؟ آیا درست است که دولت اینترنت را 20 برابر قیمتی که خریداری می کند، به مردم می فروشد؟ چه کسی مسئول کنترل این قیمت هاست؟ اگر دولت است چرا این همه گران فروشی؟
10- نقدینگی کشور در 18 ماه گذشته چقدر افزایش یافته است؟ آیا پاسخ 200 هزارمیلیارد تومان صحیح است؟ آیا دولت در این حوزه کنترلی موفق بوده است؟ آیا دولت در هدایت نقدینگی چه کرده است؟ چه مقدار از نقدینگی به سمت تولید صنعتی رفته و چه مقدار به سمت تولید کشاورزی؟
11- بدهی دولت چقدر است و در دولت یازدهم چه میزانی افزایش داشته است؟
12- کارهای عملی و اقدامات میدانی دولت در حوزه مبارزه با فساد چه بوده است؟ چرا به قول ریاست محترم جمهور: امروز رو میزی جایگزین زیر میزی شده است؟ چرا در دولت یازدهم چنین اتفاقی افتاده است؟
13- میزان پرداخت پاداش سالانه به مدیران عامل شرکتهای بزرگ و بانکها نظیر مخابرات، بیمه، ایران خودرو، سایپا، بانک ملی، و … در دولت یازدهم چقدر بوده است؟ ایا در ست است که پاداش یکساله هرکدام به اندازه 60 سال حقوق مندرج در حکم استخدامی آنهاست؟
14- در این دولت عوامل برون زا نظیر تحریم چند در صد بر ناکارآمدی تولید مؤثر بوده است و سوء مدیریت چند در صد؟
15- چرا علی رغم آماده بوده چند ماهواره، در دولت یازدهم ماهواره پرتاب نمی شوند؟
16- دولت چه قواعدی برای مدیریت چرخه تولید و چرخه عمر محصولات حاکم کرده است؟ و چه زیرساخت هایی فراهم نموده؟ دولت چه توجهاتی به حقوق تولید کننده و مصرف کننده، تعهدات تولید کننده محصول، رعایت الزامات زیست محیطی، بازیافت آنها، و مقولاتی از این دست انجام داده است؟
17- محرز است که در اقتصاد و بازار ایران امروز، سود اصلی در دلالی است و نه در تولید. دولت برای برای تغییر این وضعیت چه اقدام عملی کرده است؟
18- اگر قبول کنیم که اقتصاد ملی متکی به تولید ملی، تولید ملی متکی به فناوری ملی، و تولید فناوری ملی متکی به دانش ملی است. دولت برای تحکیم این زیربناها چه کرده است؟ کدام مراکز تحقیق و توسعه را برای ساماندهی تولید ملی ایجاد و پیاده سازی کرده است؟
19- .  بازارهای سرمایه و بازار بورس در تولید ملی نقش حیاتی و تعیین کننده دارند. چرا این بازارها در دولت یازدهم به هم ریخت و موجب خسارت عموم گردید؟ دولت چگونه این خسارات را جبران کرده است؟ چه کسی پاسخ سهامداران را میدهد؟
20- همه می دانیم که به دلایل مختلفی، از جمله بازدهی بالای نامولد بودن و هزینه بالای مولد بودن، افرادی در قالب تولید وام گرفته اند و در راه نامولد مصرف کرده اند. دولت چگونه به این قضیه پرداخته و چه اصلاحی انجام داده است؟
21- واضح است که تولیدات مونتاژی و وابسته به دانش تحقیق و توسعه خارجی از نظر تولید ملی بدون ریشه است. چون مونتاژ دانش و علم نیست. دولت چه کرده است تا صنایع مونتاژ تبدیل به صنایع مولد مبتنی بر دانش بومی شوند؟ آیا به صنعت مونتاژ بیشتر بها نداده است؟
22- دولت به بانکها اجازه پرداخت سود بالای 20 درصد داد. کدام بازار و صنعت تولیدی کشور می تواند سود بالای 20 درصد را تضمین کند؟
23- آیا در یک سال گذشته عده ای از فتنه گران به درون دولت رخنه نکرده اند؟ دولت با آنها چکار کرده است؟
24- آیا دولت که سکان وزارت علوم را بدست اصلاح طلبان تندور داد، چه پیشرفت ملموسی در علم و دانش و پژوهش رخ داد؟ آیا رتبه علمی کشور در سطح بین المللی و منطقه حفظ شده است؟
25- آیا استانداران چرا با احیای سازمان مدیریت مخالفند؟ آیا قدرت چانه زنی مدیران استانی در سازمان متمرکز در پایتخت بیشتر شده است یا کمتر؟ آیا آسیب‌های جدی‌ در اجرای برنامه‌ها پیش نیامده و این آسیب گاهاً بنیاد برنامه‌ها را بر هم نزده است؟.
26- کدام صنعت دانش بنیان و بومی شده در دولت یازدهم ایجاد شده است؟ آیا صنعت فضایی که مبتنی بر دانش بومی است در دولت یازدهم در معرض انقراض قرار نگرفته؟
27- در چه حوزه ای در دولت یازدهم اتکاء به تولید فناوری داخلی و خروج از حلقه نامناسب استخراج، مصرف و صدور خام صورت پذیرفته است؟ آیا حتی یک مصداق وجود دارد؟
28- کشور بدلایل مختلف و خصوصاً شرایط بین المللی نیازمند تولید کالاهای با ارزش افزوده است. تولید ثروت از طریق تولیدات متنوع با ارزش افزوده تحقق می یابد. فناوری های داخلی را باید ارج نهاد و گسترده‌تر کرد. حلقه ها و خوشه های صنعتی را باید پر رنگ تر و مستحکم تر کرد. دولت یازدهم در این فرآیند چه تغییرات بنیادی به نفع منافع ملی انجام داده است؟ آیا حلقه ها و خوشه های ایجاد شده قبلی در حال کم رنگ شدن و گسستن نیستند؟
29- صنعت و توسعه آن نیازمند آمایش سرزمینی است. بسیاری از مشکلات صنعتی امروز، بدلیل نپرداختن به مسأله آمایش سرزمینی است. عدم پرداختن دولت یازدهم به این امر مهم و کلیدی به چه معنی است؟ آیا فرمان این حوزه بدست رانت خوارها، عوامل وابسته به کانونهای ثروت و قدرت، نور چشمی ها، اطرافیان پرخور و خود مدعی نیست؟
30- دشمن دارد فشار هوشمند وارد می کند، در حوزه صنعتی نسبت به ایمن سازی صنایع در مقابل تحریمها چه اقدامات عملی جدی و حساب شده به عمل آمده است؟.
31- آیا شبکه جامع اطلاعات اقتصادی با تاکید بر شبکه اطلاعات بانکی ایجاد شد؟ چرا؟ مانع کیست و چیست؟
32- چرا از مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه که در دولت یازدهم اجرا شد، چیزی به مردم پرداخت نشد؟
33- در رابطه با  مردمی  کردن اقتصاد کارنامه 18 ماهه دولت چیست؟
34- در دولت یازدهم چند شغل ایجاد شد و چند شغل از بین رفت؟ چرا تعداد شغلهای از بین رفته بیشتر از ایجاد شده است؟
35- تنظیم بازار یک ضرورت و یک مطالبه ملت شریف است. چرا در دولت یازدهم تنظیم بازار رها شد تا مردم گرفتار گرگهایی درنده در قالب محتکرین شوند؟ آیا با سوء تدبیر در این امر بعضی باغداران و کشاورزان به خاک سیاه  ننشستند؟.
36- دولت  کدام کالاهای ساخت داخل را جایگزین کالاهای خارجی کرده است؟ آیا مصداقی وجود دارد؟
37- بافت‌های فرسوده در کشور بخشی از مهمترین نقاط شهری هستند که مورد غفلت دولت‌ بوده است. چرا؟ از 70 هزار هکتار بافت فرسوده کشور، چند هکتار در دولت یازدهم احیا شده است؟
38- چند کیلومتر راه آهن در دولت یازدهم شروع و به اتمام رسیده است؟
39- کدام بندر یا فرودگاه در دولت یازدهم ساخته یا توسعه یافته است؟
40- یکی از معضلات اصلی حوزه صنعتی و تولیدی و خدماتی کشور، بهره وری است. سند چشم انداز بهره وری نیروی کار را 5?3% می خواهد. این درصد در 18 ماه گذشته چقدر افزایش یا کاهش داشته است؟
41- رئیس محترم جمهور قول دادند که هر صد روز یکبار گزارش عملکرد به ملت بدهند. چرا ندادند؟
42- آیا ارتباط با کشورهای همسایه، که آنقدر برایش شعار داده شد، بهبود پیدا کرده است؟چرا وضعیت نسبت به سال گذشته نه تنها بهبود نیافته بلکه بدتر هم شده است؟
موارد از این دست زیاد است. لذا مُصرّانه از ریاست محترم صدا و سیما می خواهم به شخص رئیس جمهور محترم فرصت دهند تا این موارد را به صورت مشروح برای مردم تشریح کند. البته مشروط به اینکه افراد مصاحبه گیر از بین افراد معتمد مردم و صاحب نظر بیطرف اتنخاب شود و نه فرمایشی، چون خاطره ملت از مصاحبه گیر فرمایشی که شکلک در می آورد و با ادا و اطوارش حال بیننده را می گرفت و به جای سؤال، به جای رییس جمهور جواب می داد، خاطره ناخوشایندی بود.
انتهای پیام / کد خبر60295

ارسال شده در توسط سادات