سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ما آخرش نفهمیدیم...!!!

اغلب شعارهای دولت یازدهم در میانه دوره خود در حد وعده باقی مانده است.

به گزارش شبکه دانا، یکی از شعارهای ابتدایی دولت بهبود وضعیت معیشت مردم در 100 روز ابتدایی دولت بود که روحانی در روز ابتدایی پس از تشکیل دولت خود و پس از تجدید میثاق با آرمان‌های امام(ره) دوباره ماجرای تعهد 100 روزه خود را یادآوری کرده و گفت: «وعده می‌دهیم که طبق سخنان قبلی، حتما طی 100 روز اول و حتی کوتاه‌تر از آن اقدامات ضروری و فوری را برای رونق بخشی اقتصادی و حل مشکلات انجام دهیم و ماحصل آن نیز به اطلاع مردم خواهد رسید.»

در حالی که به روزهای پایانی وعده صد روزه دولت نزدیک می‌شدیم و دولت نیز دید که نمی‌تواند به این وعده خود جامه عمل بپوشاند دم از خزانه خالی و دولت بدهکار زد و گفت: دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرد که با یک خزانه خالی و انبوه بدهکاری روبرو بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت روحانی درست در زمانی که مردم امید داشتند با تدبیر دولت تدبیر و امید، قیمت خودرو کاهش پیدا کند آب پاکی را روی دست مردم ریخت و در یک نشست خبری، کاهش قیمت خودرو را منتفی دانست و گفت: کاهش قیمت خودرو را نباید انتظار داشته باشیم بلکه ممکن است برخی خودروسازان بخواهند افزایش قیمت هم بدهند.

یکی دیگر از وعده‌های دولت یازدهم ارائه سبدهای کالایی ویژه مردم بود که حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت. در حالی که دولت به مردم قول داده بود که بیش از چند نوبت سبد کالایی در طول سال به مردم بدهد، مردم تنها یک‌بار موفق شدند سبد کالایی دریافت کنند. بسیاری از اقتصاددانان این کار را اشتباه خواندند و در اولین و آخرین مرحله از ارائه سبد کالایی دولت مشکلات زیادی برای دولت و مردم به وجود آمد.

وزارت صنعت در 23 اسفند 92 وعده داد که سال آینده (سال 93) شش سبد کالا توزیع می‌شود، یعنی هر دو ماه یکی، اما الان که ده ماه از سال گذشته است یک سبد کالا نیز توزیع نشده است.

همچنین دولت یازدهم که یکی از مهمترین ویژگی‌های خود را ارائه به موقع لایحه بودجه به مجلس می‌دانست با پایان گرفتن سال 92 به این نتیجه رسید که این برنامه با واقعیت‌های موجود در جامعه فاصله زیادی داشته است که از این رو به صندوق توسعه ملی رو کرد. دادستان دیوان محاسبات کشور اعلام کرد که پس از بررسی‌های متعددی که بر روی پرونده برداشت پول از صندوق توسعه ملی انجام گرفته است، مبلغ 4/1 میلیارد دلار در اواخر سال 92 از سوی دولت یازدهم از صندوق توسعه ملی برداشت شده است.

دادستان دیوان محاسبات کشور اعلام کرد اصل این برداشت کاری غیرقانونی بوده است.

عدم پیگیری دهک‌های پردرآمد از فهرست یارانه‌ها، فقدان چاره‌جویی برای کاهش بیکاری و کم‌توجهی به مدیریت واردات لوکس که باعث خروج از کشور می‌شود و حذف طرح مسکن مهر از جمله محورهایی است که به نظر شبکه دانا در عملکرد دولت به چشم می‌خورد و در عین حال خبر کاهش تورم که برای مردم ملموس نیست. این شبکه پیوند زدن همه مشکلات اقتصادی  با تحریم‌ها و بی‌تدبیری در قبال مشکلات را علت عملی نشدن وعده‌های دولت ارزیابی کرده است.

*ایران

سقوط نفت، غرب را در مذاکره با ایران نجات داد!

امانوئل اتولنگی محقق ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن دی سی با انتشار مقاله‌ای نوشت که اگر نفت ارزان نمی‌شد، امریکا تمام حربه‌های خود را در مذاکرات هسته‌ای مقابل ایران از دست می‌داد. در این مقاله که با کمک یک ایرانی به نام سعید قاسمی‌نژاد، ساکن امریکا نوشته شده، آمده است: نتیجه ملموس توافق ژنو، فرسایش تدریجی خطوط قرمز غرب بوده است، خطوط قرمزی که در ازای تلاش برای نگاه داشتن مذاکره‌کنندگان ایرانی بر سر میز مذاکرات، کمرنگ‌تر شده‌اند. غرب ابزار فشارش بر ایران را که تحریم‌ها بودند از دست داد، این تنها کاهش قیمت نفت است که غرب را کاملاً از دست بسته نشستن پشت میز مذاکره نجات داده است. نویسنده مقاله می‌افزاید: اقتصاد ایران بتدریج پس از تحریم‌های اخیر بین‌المللی رو به بهبود است، با گذشت زمان نیز فشار شرکت‌های چند ملیتی، چارچوب تحریم‌ها را می?شکند.

ارسال شده در توسط سادات

طی هفته های اخیر قیمت دلار در بازار آزاد نوسانات فراوانِ رو به افزایش را تجربه کرده به طوری که این روزها قیمت دلار در اطراف 3500 تومان پرسه می زند که حدود 500 تومان گران تر از قیمت سال گذشته در همین مقطع زمانی است.

 

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان حامی  در واکنش به افزایش مستمر قیمت دلار، مسئولان دولت یازدهم ضمن ابراز امیدواری نسبت به آینده بازار ارز، بارها از عدم تکرار وضعیت بی ثباتی بازار ارز در دولت سابق سخن گفته اند. هرچند آنها به صورت کلی به بی ثباتی بازار ارز در دولت گذشته اشاره می کنند ولی مشخص است که مقصود، دو سال آخر دولت دهم است که بازار ارز به هم ریخت.اصولا طی یک سال و چندماهی که از دولت یازدهم می گذرد، یکی از شاخصه های مشترک مواضع مسئولان دولت روحانی، مقایسه وضعیت اقتصادی کشور با دو سال پایانی دولت قبل بوده است.در مورد بازار ارز نیز دولتمردان جدید هرگاه درباره نوسانات بازار ارز مورد انتقاد قرار می گیرند، وضعیت نابسامان دولت دهم را یادآور می شوند و با مقایسه اوضاع فعلی با اوضاع نابسامان اواسط سال 1390 تا 1391، اصرار می کنند که مدیریت دولت یازدهم در بازار ارز در مقایسه با دولت قبل، به مراتب بهتر است.اما از منظر دیگری نیز می توان به مقایسه عملکرد دولت فعلی با دولت سابق چه در بازار ارز و چه در سایر موضوعات پرداخت و آن هم سنجش دوره های مشابه دو دولت است. یعنی اینک که حدود 16 ماه از دولت یازدهم می گذرد، بجا است شاخص های اقتصادی را علاوه بر مقایسه با دوره پایانی دولت احمدی نژاد (که اوضاع اقتصادی کشور به علت تشدید تحریم ها به هم ریخته بود)، با دوره ابتدایی دولت نهم نیز به محک گذارد.

 

خصوصا درباره بازار ارز از آنجا که از اواسط سال 1390 تحریم های بانکی و نفتی جدید و گسترده ای علیه کشورمان اعمال شد و مشکلات بی سابقه و کمتر تجربه شده ای را برای اقتصاد ایران ایجاد کرد، مقایسه شرایط فعلی (که اقتصاد کشور به مراتب با تحریم های جدید، سازگاری پیدا کرده) با آن دوران، منصفانه نباشد.

هرچند دولت یازدهم می تواند ادعا کند که به مدد دیپلماسی قوی در مذاکرات هسته ای توانسته فشار تحریم های اقتصادی را کم کند، اما بهتر است مقایسه مدیریت ارزی دولت فعلی با دولت سابق در بازه ای فراتر از دوره تشدید تحریم ها در سال های 1390 و 1391 صورت گیرد.

بر مبنای همین توضیحات، مقایسه قیمت دلار در بازار آزاد در 15 ماه نخست عملکرد دولت های احمدی نژاد و روحانی نشان می دهد در دولت سابق، بازار ارز به مراتب از ثبات بالاتری برخوردار بود.

 منبع: http://kashanna.ir    /


ارسال شده در توسط سادات
<      1   2